EDEN, WYOMING, USA

Pork

Koleman Ducharme is the producer of Traditional Family Farms' Pork... Koleman grew up in Coalville, Utah where he started raising pigs at the age of 8. Koleman currently raises show pigs and works with Traditional Family Farms to supply finished hogs and lambs. Koleman feeds his pigs ground corn, soy bean meal and a mineral pack. Traditional Family Farms' Pork is processed at Jones Meat Services in Rigby, Idaho. They only use all natural seasonings in their sausage flavoring and do not use and GMO's.

Pork Chops-Bone In

2 Pork chops/package; Bone-in
$4.99/lb.
Avg. 1.2 lb.

Pork Chops-Boneless

2 Pork chops/package; Bone-less
$6.49/lb.
Avg. 1 lb.
$4.99/lb.
Avg. 1 lb.

Pork Fresh- Leg Roast

3-4 lb Roast
$3.39/lb.
Avg. 5 lb.
$7.49/lb.
Avg. 1 lb.

Pork Half- $5.49/lb; $100 Deposit Required

$5.49/lb of actual meat in paper packaging; Half is approximately 70 lbs; Customer can customize packaging

Pork Ham

***Coming Soon***
$4.19/lb.
Avg. 4 lb.

Pork Ham-Steak

1/package ***Coming Soon***
$4.99/lb.
Avg. 1.5 lb.

Pork Quarter- $5.49/lb; $50 Deposit Required

$5.49/lb of actual meat in paper packaging; Quarter of a Pork is approximately 35 lbs
$8.29/lb.
Avg. 12 oz.
$6.69/lb.
Avg. 3.5 lb.
$4.99/lb.
Avg. 3.5 lb.
$4.19/lb.
Avg. 3.5 lb.
$4.49/lb.
Avg. 3.5 lb.
$3.99/lb.
Avg. 1 lb.

Pork Sausage- Bulk Package

Mix and match flavors for 10 one pound packages of sausage

Pork Sausage- Chorizo

1 lb package
$3.99/lb.
Avg. 1 lb.

Pork Sausage- Hot Italian

One Pound Package
$3.99/lb.
Avg. 1 lb.
$3.99/lb.
Avg. 1 lb.

Pork Sausage- Sweet Italian

One Pound Package
$3.99/lb.
Avg. 1 lb.

Pork Shoulder- Chop

2 Steaks/package
$5.19/lb.
Avg. 2 lb.

Pork Whole- $5.49/lb; $150 Deposit Required

$5.49/lb of actual meat in paper packaging; Whole pork is approximately 140 lbs; Customer can customize packaging

Pork- Ground

One Pound Package
$3.99/lb.
Avg. 1 lb.

Pork-Bacon

***Coming Soon***
$7.99/lb.
Avg. 1 lb.

Sweet Italian Sausage- Older

Sausage is older and a little discolored; Cannot guarantee freshness
SALE $3.00/lb. savings
$3.99/lb.
$0.99/lb.
Avg. 1 lb.